Borealikselta vahva toisen neljänneksen ja alkuvuoden tulos menestyksekkään Euroopan-liiketoiminnan ansiosta

photo: Alfred Stern, Borealis CEO
photo: © Borealis
Tunnusluvut | Q2 2019 | Q2 2018 | Vuoden alusta 2019 | Vuoden alusta 2018 | |
Liikevaihto | milj. euroa | 2 137 | 2 149 | 4 280 | 4 200 |
Kokonaisliikevaihto* | milj. euroa | 2 583 | 2 460 | 5 127 | 4 848 |
Tulos | milj. euroa | 328 | 293 | 528 | 533 |
Korollisen nettovelan vähennys/(lisäys) | milj. euroa | 279 | 176 | (149) | (384) |
Gearing | % | 22 % | 19 % |
* Borealiksen liikevaihto lisättynä omistusosuutta vastaavalla määrällä osakkuusyhtiöiden liikevaihdosta
Borealiksen tulos vuoden 2019 toisella neljänneksellä oli 328 miljoonaa euroa. Vuoden 2018 toisen neljänneksen tulos oli 293 miljoonaa euroa. Vahvaa tulosta tukivat integroitujen polyolefiinituotteiden hyvät katteet Euroopassa ja Borealiksen lannoiteliiketoiminnan parantuneet tulokset, jotka paikkasivat Aasian polyolefiinimarkkinoiden heikompaa kehitystä.
Itävallan ja Suomen veroviranomaiset pääsivät 7. kesäkuuta 2019 sopuun Borealis Polymers Oy:n ja Borealis Technology Oy:n verotusta koskeneista kiistoista. Kiistat ratkaistiin Itävallan ja Suomen välisin keskinäisin sopimusmenettelyin. Borealis on tyytyväinen lopputulokseen, joka viimeinkin poistaa kaksinkertaisen verotuksen.
Nettovelka väheni toisella neljänneksellä 279 miljoonaa euroa pääasiassa vakaan tuloskehityksen ja Borougen vahvan tuloksen ansiosta. Borealiksen taloudellinen asema on edelleen vahva, ja gearing-luku oli vuoden 2019 toisen neljänneksen lopussa 22 %.
Näkymät
”Borealiksen toisen neljänneksen erinomainen tulos nosti vuoden ensimmäisen puoliskon tuloksen vahvaksi. Borougella on haasteenaan polyolefiinimarkkinoiden heikkeneminen Aasiassa, mutta lannoiteliiketoiminta koheni huomattavasti vuoden 2019 ensimmäisellä puoliskolla”, Borealis-konsernin toimitusjohtaja Alfred Stern kertoo. ”Vuoden 2019 jälkipuoliskolla on odotettavissa paineita integroitujen polyolefiinituotteidenkatteissa Euroopassa, mutta lannoiteliiketoiminnassa odotamme positiivisen kehityksen jatkuvan.”
LOPPU